Jizerská magistrála pro pěší turistiku

Navštivte muzeum Jizerských hor ( zobrazit všechny aktuality )

21. 6. 2010

Muzeum najdete uprostřed Jizerských hor v osadě Jizerka ve vlastním objektu Českého svazu ochránců přírody Jizerka (ČSOP Jizerka).Budova byla postavena v roce 1889 v době největšího rozmachu osady Jizerka a sloužila jako škola pro děti místních obyvatel, kterých zde žilo více než 400 – převážně sklářů, dřevařů, řemeslníků a obchodníků. S ukončením provozu skláren ve dvacátých letech min.st. počet dětí ve škole poklesl, ale přesto škola sloužila na Jizerce svému poslání nepřetržitě do roku 1962.

V roce 1989 koupil objekt bývalé školy okresní výbor ČSOP v Jablonci nad Nisou a předal jej do užívání 3. ZO Jizerka. V říjnu 1994 zde bylo otevřeno informační středisko obohacené o  expozici pod názvem “Stará tvář Jizerských hor”, která pojednává o historii osídlení a způsobu života v dřívějších dobách. Tato expozice vznikla podle scénáře RNDr. Miloslava Nevrlého za pomoci Severočeského muzea v Liberci a Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Další expozice se zabývající se historií sklářství a informující o současném stavu a dění v Jizerských horách byly otevřeny v červnu 1996. Každoročně muzeum navštíví 2 000 až 3000 návštěvníků.

Pro veřejnost je Muzeum Jizerských hor otevřeno v měsících květen až říjen každou sobotu a neděli vždy od 9 do 16 hodin.

Více o muzeu můžete nalézt na http://www.csopjizerka.cz

/